MÁSODIK FEJEZET
Vacsora Mr. Shaitanánál
Mr. Shaitana lakásának ajtaja zajtalanul kinyílt. Egy ősz hajú komornyik tárta szélesre Poirot előtt. Éppoly zajtalanul csukta is be, majd szakavatottan megszabadította a vendéget a felöltőjétől és kalapjától.
– Kit jelenthetek be? – kérdezte halk, kifejezéstelen hangon.
– M. Hercule Poirot-t.
Beszédfoszlányok hallatszottak ki az előszobába, amikora komornyik kinyitotta az ajtót, és bejelentette:
– M. Hercule Poirot.
Shaitana elébe jött, hogy köszöntse. Egy pohár sherry volt a kezében. Mint mindig, ezúttal is tökéletesen volt öltözve. A mefisztói jelleg ezen az estén különösen feltűnő volt, a szemöldök sajátos íve még nagyobb hangsúlyt kapott.
– Hadd mutassam be magát… Ismeri Mrs. Olivert?
A benne rejlő komédiást nagy örömmel töltötte el a Poirot-nak okozott meglepetés.
Mrs. Ariadne Oliver közismert személyiség volt: híres detektívregények és más szenzációs történetek írója. Kissé terjengős (és nyelvtanilag nem mindig tökéletes) cikkeket írt A bűnöző hajlamai, Híres szerelmi bűntények, A szerelmi gyilkosság és A szerzésvágyból elkövetett gyilkosság összevetése címekkel. Emellet harcos feminista volt, és valahányszor jelentős gyilkosságról tudósítottak az újságok, Mrs. Oliverrel mindannyiszor interjú készült, amelyben a hölgy kijelentette: „Persze, ha nő volna a Scotland Yard feje…” Feltétel nélkül hitt a női ösztönben.
Amúgy kedves, középkorú hölgy volt, meglehetősen kellemes külsejű a maga kissé rendetlen módján, szép szemű, széles vállú, és rengeteg őszülő, kócos haja volt, amellyel folyamatosan kísérletezett. Bizonyos napokon az erőteljesen intellektuális megjelenést tartotta kívánatosnak, ilyenkor kifésülte a homlokából a haját, és a tarkóján összefogva kontyba csavarta. Máskor madonnás loknikkal jelent meg, vagy egyszerűen csak temérdek csigából álló kócos frizurával. Ezen az estén Mrs. Oliver a frufruval kísérletezett.
Kellemes basszus hangon köszöntötte Poirot-t, akivel már találkozott egy irodalmi összejövetelen.
– És gondolom, ismeri Battle főfelügyelőt is – folytatta Mr. Shaitana.
Ekkor előlépett egy nagydarab, szögletes, merev arcú férfi. A szemlélőnek nem csupán az az érzése támadt, hogy Battle főfelügyelőt fából faragták, hanem még az is nagy valószínűséggel megfordhatott a fejében, hogy a kérdéses faanyag csatahajóról származik. Úgy mondták, a főfelügyelő a Scotland Yard legjobb munkatársa. Mindig egykedvűnek és meglehetősen ostobának tűnt.
– Ismerem M. Poirot-t – szólalt meg Battle főfelügyelő.
A merev arc mosolyba ráncolódott, majd visszatért eredeti kifejezéstelensége.
– Race ezredes – folytatta a bemutatást Mr. Shaitana.
Poirot mégnem találkozott az ezredessel, de már hallott róla. Ez a fekete hajú, jóképű, napbarnított, ötven körüli férfi majdnem mindig a birodalom egyik távoli zugában tartózkodott – különösen ott, ahol zavargás jelei mutatkoztak. A titkosszolgálat ugyan egy kissé melodramatikus elnevezés, ám a laikus számára megfelelően érzékelteti, miféle feladatai voltak Race ezredesnek. Ekkorra már Poirot felfogta és méltányolni is kezdte házigazdája tréfás szándékait.
– A többi vendég sajnos késik – mondta Mr. Shaitana. – Talán én vagyok az oka. Azt hiszem, negyed kilencre hívtam őket.
Ám abban a pillanatban kinyílt az ajtó, és a komornyik bejelentette: – Dr. Roberts.
A belépő szinte a paródiáját nyújtotta mindannak, amit a betegágy melletti megnyugtató viselkedésnek mondanak. Vidám, élénk arcszínű, középkorú férfi volt. Apró, hunyorgó szemű, kissé kopaszodó, hízásra hajlamos – és körüllengte a makulátlan tiszta és fertőtlenített orvos levegője. Modora nyílt volt és barátságos. Az ember érezte, hogy a diagnózisa pontos, előírt gyógymódjai pedig kellemesek és hatásosak – „a lábadozás időszakában talán ihatna egy kis pezsgőt”. Egyszóval világfi volt.
– Remélem, nem késtem? – kérdezte szívélyesen dr. Roberts.
Kezet fogott a házigazdával, majd bemutatták a többieknek. Különös megtiszteltetésnek érezte, hogy találkozhat Battle főfelügyelővel.
– Ugye maga az egyik fővezér a Scotland Yardon? Nahát, ez roppant érdekes! Nyilván nem szívesen beszél szakmai dolgokról, de figyelmeztetem, meg fogom kísérelni, hogy erre rávegyem. Mindig is érdekelt a bűnözés világa. Talán nem illik az ilyen kijelentés egy orvoshoz. Nem is árulom el az ideges betegeimnek, haha!
Ismét kinyílt az ajtó.
– Mrs. Lorrimer.
Hatvanas éveiben járó, finom arcvonású, jól öltözött hölgy lépett be, gyönyörű frizurába rendezett ősz hajjal.
A hangja tiszta és metsző.
– Remélem, nem késtem – mondta és a házigazda felé indult.
Majd dr. Robertshez fordult, hogy üdvözölje, őt ugyanis ismerte.
A komornyik újra megszólalt:
– Despard őrnagy.
Az őrnagy magas, szikár, jóképű férfi volt, arcát némiképp elcsúfította egy heg a halántékán. Miután megtörtént a bemutatás, természetszerűen Race ezredes mellett maradt, és hamarosan belemerültek a sportesemények és a szafáriélmények taglalásába. Immár utoljára kirtyílt az ajtó, és a komornyik bejelentette:
– Meredith kisasszony.
Húszas éveinek elején járó lány lépett be. Közepes termetű volt, és eléggé csinos. Barna haja csigákban omlott a vállára, hatalmas szürke szeme volt. Arcán a púderen kívül nyoma sem volt más festéknek. Beszéde halk, modora meglehetősen félénk.
Mr. Shaitana a kérdést egy pohár sherryvel, valamint cikornyás, és hízelgő mondatokkal válaszolta meg. Formálisan, mondhatni, csaknem szertartásosan mutatta be a lányt. Meredith kisasszony Poirot mellett kortyolgatta italát.
– A barátunk roppantul szertartásos – mondta mosolyogva Poirot.
– Valóban – bólintott a lány. – Manapság az emberek nem bajlódnak a bemutatással. Többnyire azt mondják: „Gondolom, mindenki mindenkit ismer, ” és ezzel kész.
– Függetlenül attól, hogy így van-e vagy sem?
– Igen. Ettől néha rendkívül furcsa helyzet áll elő, de amit itt tapasztaltam, az inkább áhítatot kelt.
Egy kicsit habozot, majd hozzátette:
– Az a hölgy ott Mrs. Oliver, a regényíró?
Abban a percben felzengett Mrs. Oliver basszusa, amint éppen dr. Robertsszel beszélgetett.
– Tudja, doktor, a női ösztön elől nincs menekvés. A nők értenek az ilyesmihez.
Mivel elfelejtette, hogy ma szándékosan fésülte homlokába a haját, önkéntelen mozdulattalt megpróbálta hátrasimítani, de a frufru makacsul ellenállt.
– A hölgy valóban Mrs. Oliver – mondta Poirot.
– A Holttest a könyvtárszobában szerzője?
– Pontosan.
Miss Meredith kissé összeráncolta a homlokát.
– És ki az a merev arcú férfi? Mintha Mr. Shaitana azt mondta volna róla, hogy főfelügyelő.
– A Scotland Yardon.
– És maga?
– Én?
– Mindent tudok magáról, M. Poirot. Tulajdonképpen maga oldotta meg az ABC-bűntények rejtélyét.
– Mademoiselle zavarba hoz.
Meredith kisasszony összevonta a szemöldökét.
– Mr. Shaitana… – kezdte, majd elhallgatott. – Mr. Shaitana…
Poirot halkan megszólalt:
– Úgy is mondhatnánk, bűntényrajongó. Legalábbis annak mutatkozik. Nyilvánvalóan hallani akarja, miként vitatkozunk. Máris erre ösztönzi Mrs. Olivert és dr. Robertset. Ők már a kimutathatatlan mérgeknél tartanak.
Meredith kisasszony elakadó lélegzettel mondta:
– Milyen… különös ember…
– Dr. Robertsre gondol?
– Nem, Mr. Shaitanára.
Megborzongott, majd hozzáfűzte:
– Azt hiszem, mindig volt benne valami rémisztő. Teljesen kiszámíthatatlan, hogy mit tart mulatságosnak. Az is lehet, hogy valami olyat, ami kegyetlen.
– Például a rókavadászatot?
– Nem, én valami keleti dologra gondoltam… Azt hiszem, nem kedvelem túlságosan – vallotta be Meredith kisasszony elhaló hangon.
– A vacsorája azonban nagyon fog ízleni – nyugtatta meg Poirot. – Kiváló a szakácsa.
A lány kétkedőn pillantott rá, majd elnevette magát.
– Nahát! – kiáltott fel. – Nem is gondoltam, hogy maga ennyire emberi!
– Már hogyne lennék emberi?!
– Tudja – folytatta Meredith kisasszony –, a hírességek általában olyan félelmetesek.
– Mademoiselle, magának nem félnie kellene, hanem lelkesednie. Elő kellene készítenie az autogramgyűjteményét és a töltőtollát.
– Nos, tudja, engem nem érdekelnek túlzottan a bűntények. Szerintem a nőket nem izgatják a detektívhistóriák, inkább a férfiak olvasnak ilyesmit.
Hercule Poirot színpadiasan felsóhajtott.
– Mit nem adnék – motyogta –, ha ebben a percben akár harmadosztályú filmsztár lehetnék!
A komornyik kitárta az ajtót.
– A vacsora tálalva van – közölte.
Poirot előrejelzése teljes mértékben igazolódott. A vacsora egészen kiváló volt, a tálalás pedig maga a tökély. Tompa világítás, fényezett bútor, kékesen ragyogó ír üvegpoharak. A félhomályban az asztalfőn ülő Mr. Shaitana minden eddiginél ördögibbnek tűnt.
Udvariasan elnézést kért a nemek egyenlőtlen megoszlásáért. Jobbján Mrs. Lorrimer ült, a balján Mrs. Oliver. Meredith kisasszony két oldalán Battle főfelügyelő, illetve Despard őrnagy. Poirot Mrs. Lorrimer és dr. Roberts között foglalt helyet.
Az utóbbi tréfálkozva sugdosott a fülébe.
– Csak nem képzeli, hogy egész estére kisajátíthatja az egyetlen csinos lányt? Maguk franciák tényleg nem vesztegetik az időt.
– Éppenséggel belga vagyok – felelte Poirot.
– Azt hiszem, ennek nincs semmi jelentősége, már ami a nőket illeti – mondta barátságosan az orvos.
Majd felhagyott a tréfálkozással, és komoly, szakmai hangon társalogni kezdett a másik oldalán ülő Race ezredessel az alvászavarok gyógyításában elért legújabb eredményekről.
Mrs. Lorrimer Poirot-hoz fordult, és a legújabb színdarabokról kezdett beszélni. Ítéletei megalapozottak voltak, a kritikája jogos. Ezután áttértek a könyvekre, majd a világpolitika eseményeire. Poirot úgy találta, a hölgy tájékozott és nagyon intelligens. Az asztal túlsó oldalán Mrs. Oliver éppen azt kérdezte Despard őrnagytól, hallott-e már ismeretlen mérgekről.
– Itt van például a nyílméreg, a kuráre.
– Vieux jeu,[4] kedves uram! Azt már vagy százszor használták. Én valami újra, gondolok.
– A primitív törzsek meglehetősen régimódiak – közölte kimért hangon az őrnagy. – Ragaszkodnak azokhoz a jól bevált szerekhez, amelyeket a nagyapjuk és a szépapjuk, használt.
– Igazán nem szép tőlük – mondta Mrs. Oliver. – Mindig azt hittem, hogy folyton-folyvást különféle gyógynövényekkel meg ilyesmivel kísérleteznek. Szent meggyőződésem volt, hogy a felfedezők rengeteg dolgot tanulhatnak tőlük. És amikor hazajönnek, megölhetik valamennyi gazdag öreg nagybácsijukat egy olyan új szerrel, amiről még a kutya sem hallott.
– Az ilyesmit a civilizált világban és nem a vadonban kell keresnie – mondta Despard. – Például egy modern laboratóriumban. Ártalmatlan baktériumtenyészetek komoly betegségeket okozhatnak.
– Az én olvasóimnak ez nem felelne meg – jelentette ki Mrs. Oliver. – Ráadásul az ember olyan könnyen összekeveri ezeket a neveket, a staphylococcust a streptococcussal, meg más hasonlókkal, és nagyon nehéz legépelni – de különben is, olyan unalmas az ilyesmi, nem gondolja? És mi a maga véleménye erről, Battle főfelügyelő?
– A való életben senki sem akar túlságosan kifinomult lenni, Mrs. Oliver – válaszolta a főfelügyelő. – Leggyakrabban arzént használnak, mert az könnyen beszerezhető.
– Ugyan már! – ellenkezett Mrs. Oliver. – Ez csak azért van, mert jó pár bűntényről maguk ott a Scotland Yardon nem is tudnak. Namármost, ha volna ott maguknál egy nő…
– Van is, ami azt illeti…
– Tudom, azok az iszonytató rendőrnők a nevetséges kalapjukban, akik a parkokban a békés honpolgárokat vegzálják. Szerintem nőnek kellene lennie a főnöknek is. A nők mindent tudnak a bűntényekről…
– És többnyire nagyon sikeres bűnözők is – tette hozzá Battle főfelügyelő. – Nem adják be egykönnyen a derekukat. Hihetetlen, milyen vakmerőek.
Mr. Shaitana halkan felnevetett.
– A méreg asszonyi fegyver – mondta. – Bizonyára rengeteg nő mérgezett már meg sok-sok embert, és soha nem derült rá fény.
– Persze, hogy sok nő öl méreggel – helyeselt Mrs. Oliver vidáman, és hatalmas adag libamájpástétomot vett a tányérjára.
– Egy orvosnak is számos lehetősége van – folytatta elgondolkodva Mr. Shaitana.
– Tiltakozom! – kiáltott fel dr. Roberts. – Amikor mi megmérgezzük a betegeinket, az mindig csak véletlenszerű. – Jóízűen felnevetett.
– Ám ha bűntényt akarnék elkövetni… – folytatta Mr. Shaitana.
Elhallgatott, valami leköthette a gondolatait. Mindenki feléje fordult.
– Azt hiszem, nagyon egyszerűen elintézném. Balesetek mindig történnek, például elsül a fegyver, vagy otthon történik valami szerencsétlenség.
Majd vállat vont, és felemelte borospoharát.
– De ki vagyok én, hogy ennyi szakértő jelenlétében nyilatkozni merjek.
Ivott a borból.A gyertyafény a bor bíborszínét az arcára vetítette, kiviaszkolt bajuszára, az ajka alatt kis szakállra, a fantasztikus szemöldökre…
Egy pillanatra mindenki elnémult.
– Angyal szállt el felettünk… – törte meg a csendet Mrs. Oliver.