TIZENEGYEDIK FEJEZET
Mrs. Lorrimer
A megadott címen, egy csendes utcában, egy rendben tartott, igen takaros házacska állt. Az ajtaja feketére volt festve, ami élesen elütött a lépcsők fehérségétől, a sárgaréz kopogtató és kilincs ragyogott a délutáni napfényben.
Az ajtót egy idősecske szobalány nyitotta ki, aki makulátlan fehér kötényt és bóbitát viselt.
Poirot kérdésére azt válaszolta, hogy úrnője otthon tartózkodik.
Keskeny lépcsősoron vezette fel a férfit.
– Kit jelenthetek be, uram?
– M. Hercule Poirot-t.
Egy szokásos L alakú szalonba vezették. Poirot körbepillantott. Megfigyelte a részleteket. Jó minőségű, szépen fényezett öreg bútor. A székeket és kanapékat fényes bútorkárpit fedte. Körös-körül néhány régimódi ízlésre valló ezüst fényképkeret. Emellett volt elegendő tér és világosság, egy magas vázában pedig feltűnően szép krizantémok voltak.
Mrs. Lorrimer a látogató elé ment. Amikor kezet fogott Poirot-val, a meglepetés leghalványabb jelét sem mutatta. Hellyel kínálta, majd maga is leült, és megjegyezte, hogy kellemes az idő…
Hallgattak.
– Remélem, madame – mondta Hercule Poirot –, megbocsátja látogatásomat.
Mrs. Lorrimer egyenesen ránézett, és megkérdezte:
– Szakmai jellegű a látogatása?
– Bevallom, igen.
– Gondolom tudja, M. Poirot, hogy bár minden lehetséges információt és segítséget megadok Battle főfelügyelőnek és a rendőrségnek, arra semmiképpen sem kényszeríthetnek, hogy ugyanezt tegyem, egy nemhivatalos nyomozóval is.
– Ezzel tökéletesen tisztában vagyok, madame. Ha ajtót mutat nekem, teljességgel alávetem magam az akaratának.
Mrs. Lorrimer alig észrevehetően elmosolyodott.
– Nem folyamodom ilyen szélsőséges megoldásokhoz, M. Poirot. Tíz percet szánhatok magára. Egy bridzspartira megyek.
– Tíz perc éppen elegendő lesz számomra: arra kérem, asszonyom, írja le, milyen volt a szoba, ahol az este kártyáztak, az, ahol Mr. Shaitanát meggyilkolták.
Mrs. Lorrimernek felszaladt a szemöldöke.
– Milyen különös kérdés! Nem értem a célját.
– Madame, ha az ember bridzsezik, valaki azt mondhatja neki, miért az ászt játssza ki, vagy hogy miért a bubit választja, amelyet üt a dáma, és miért nem a királyt, amelyik viszi az ütést. Nos, ha önnek ilyen jellegű kérdéseket tennének fel, a válasz, úgy gondolom, meglehetősen hosszú és unalmas lenne! Netán tévedek?
Mrs. Lorrimer halványan mosolygott.
– Arra céloz, hogy ebben a játszmában maga a szakértő és én vagyok a kezdő. No jó – néhány pillanatra elgondolkodott. – Nagy szoba volt. Rengeteg holmival.
– Le tudná írni a berendezés egy részét?
– Volt például néhány üvegvirág – modern és meglehetősen szép darabok. Volt még, ha jól emlékszem, néhány kínai vagy japán festmény. És egy lapos tálban kicsi piros tulipánok, fantasztikusan koraiak.
– És még mi?
– Másra nem emlékszem részletesen.
– Emlékszik a bútorkárpit színére?
– Valami selymes anyag volt. Ennyit tudok.
– Észrevett az apróbb tárgyak közül valamit?
– Nem, sajnos nem. Rengeteg volt belőlük. Azt tudom, hogy az egész szobán meglátszott a gyűjtő keze nyoma.
Egy percnyi csend után Mrs. Lorrimer kényszeredett mosollyal közölte:
– Attól tartok, nem voltam nagy segítségére.
– Van még valami. – Poirot elővette az eredménylapokat. – Íme az első három lejátszott robber. A pontok alapján vissza tudná idézni a leosztásokat?
– Hadd nézzem! – Mrs. Lorrimert láthatóan érdekelte a dolog. A papírok fölé hajolt.
– Az első robberben Meredith kisasszony volt a partnerem a férfiak ellen. Az első leosztásban négy pikket játszottunk. Teljesítettük, sőt volt egy szürtrikk is. A következő leosztásnál két káró volt a licit, de dr. Roberts csak egyet tudott megcsinálni. A harmadik leosztásnál, ha jól emlékszem, meglehetősen hosszú volt a licit. Meredith kisasszony passzolt. Despard őrnagy egy kőrt mondott be. Én is passzoltam, dr. Roberts három treffre ugrott. Meredith kisasszony erre bemondott három pikket, Despard őrnagy pedig négy kárót. Én ezt megkontráztam. Dr. Roberts erre négy kőrt mondott, és egyet buktak.
– Épatant![8] – kiáltott fel Poirot. – Micsoda memória!
Mrs. Lorrimer ügyet sem vetett rá, és folytatta:
– A következő leosztásnál Despard őrnagy passzolt, és én egy szanzadut licitáltam. Dr. Roberts három kőrt. A partnerem passzolt. Despard négyre emelte a kőrt. Én megkontráztam, és kettőt buktak. Azután én osztottam, és mi játszottunk, mégpedig négy kőrt.
Felemelte a következő papírlapot.
– Ez elég nehéz – mondta Poirot. – Despard őrnagy meglehetősen összevissza firkálgatott.
– Ha jól emlékszem, először mindkét oldal egyet-egyet bukott, azután dr. Roberts öt kárót mondott be, mi pedig megkontráztuk, és három ütéssel alulmaradt. Azután mi megcsináltuk a három treff bemondást, de nyomban utána az ellenfél pikkel bellbe került. Mi öt treffel jutottunk bellbe. Akkor buktunk – százat írhattak a vonal fölé. Az ellenfél egy kört játszott, azután mi két szanzadut, majd végül egy négy treffes licittel nyertük meg a robbert.
A harmadik papírlap következett.
– A harmadik robber nagy csata volt, bár ártalmatlannak indult. Despard őrnagy és Meredith kisasszony egy kört játszottak. Azután mi buktunk néhányat, miközben négy kőrt, illetve négy pikket próbáltunk teljesíteni. Utána az ellenfél négy pikkel bellbe került – meg sem kísérelhettük megállítani őket. Ezután három játszmába is belebuktunk, szerencsére kontra nélkül. Mi szanzaduval jutottunk bellbe. Akkor kezdődött az igazi csata. Felváltva bukott mindkét fél. Dr. Roberts túllicitált, és bár egy-két ízben csúfosat bukott, arra azért ez jó volt, hogy megrémissze Meredith kisasszonyt, aki nem merte bemondani a lapjait. Ezután dr. Roberts két pikket mondott, erre én három káróval válaszoltam, mire ő négy szanzadut licitált, én öt pikket, és ekkor hirtelen bemondta a hét kárót. Az ellenfél természetesen megkontrázta. Semmi alapja nem volt a doktornak egy ilyen licitre. Szinte a csodával határos módon megcsináltuk a nagy szlemet. Őszintén szólva, amikor kiterítette az asztalra a lapjait, egy fikarcnyi esélyt sem adtam neki. Ha az ellenfél kőrrel indít, hármat bukunk. Szerencsére a treffkirállyal indítottak, és így megcsináltuk. Roppant izgalmas volt.
– Je crois bien[9] – nagy szlem bellben, kontrázva! Nem csoda, hogy nagy volt az izgalom! Be kell valljam, én nem bírom a szlemeket idegekkel. Én nagyon jól megvagyok az alacsonyabb licitekkel.
– Helytelen – mondta energikusan Mrs. Lorrimer. – A játékot rendesen kell játszani.
– Úgy érti, vállalni kell a kockázatot?
– Ha a licit korrekt, nincs kockázat. Csak matematikai bizonyosság van. Sajnos, nagyon kevesen licitálnak igazán jól. Ismerik a nyitó liciteket, de később elveszítik a fejüket. Nem tudnak különbséget tenni egy ütő lapokkal teli leosztás és egy rossz lapok nélküli leosztás között. No de csak nem fogok itt magának előaidást tartani a bridzsről és a vesztésről, M. Poirot?!
– Pedig bizonyára jobban játszanám tőle, madame! – Mrs. Lorrimer tovább tanulmányozta az eredménylapokat.
– Az óriási izgalmak után a következő leosztások meglehetősen unalmasak voltak. Megvan a negyedik papír is? Ó, igen, itt következtek a bukások mindkét oldalon, senki sem írt semmit a vonal alá…
– Ez gyakran megesik az idő előrehaladtával?
– Igen, olykor nagyon szerények a leosztások, és csak utóbb jön az izgalom.
Poirot összegyűjtötte a papírokat, és meghajolt.
– Madame, fogadja gratulációmat! Emlékezete a kártyák terén csodálatos, egyszerűen csodálatos! Mondhatni, minden egyes kártyára emlékszik!
– Én is azt hiszem.
– Az emlékezet csodás ajándék. Segítségével a múlt sosem válik múlttá – úgy képzelem, hogy az ön emlékezetében, madame, a múlt minden eseménye éppoly tisztán él, mint a tegnapi napé. Így van?
Mrs. Lorrimer gyors pillantást vetett Poirot-ra. Szeme tágra nyílt és elsötétült. Mindez azonban csak egy pillanatig tartott, utána visszanyerte nagyvilági modorát. Csakhogy Hercule Poirot nem az a fajta volt, akit egykönnyen félre lehet vezetni. Tudta, hogy célzása talált.
Mrs. Lorrimer felállt.
– Sajnos, most el kell mennem. Nem késhetem el.
– A világért se. Én kérek elnézést, amiért feltartottam.
– Sajnálom, hogy nem tudtam többet segíteni.
– De hiszen segített – mondta Hercule Poirot.
– Aligha.
A hangja határozottan csengett.
– Pedig valóban segített. Elmondott nekem valamit, amit meg akartam tudni.
Az asszony nem kérdezte meg, mi az.
Poirot a kezét nyújtotta.
– Köszönöm a türelmét, madame.
– Fantasztikus ember maga, M. Poirot – mondta az asszony, miközben kezet fogtak.
– Olyan vagyok, amilyennek a jóisten teremtett, madame.
– Azt hiszem, ez valamennyiünkre vonatkozik.
– Téved, madame. Van, aki megpróbálta tökéletesíteni az Ő művét. Például Mr. Shaitana.
– Ezt meg hogyan érti?
– Nagyon jó ízlése volt az objets de vertu[10] és a bric-à-brac[11] terén, és ezzel be kellett volna érnie. Ehelyett más dolgokat is gyűjtött.
– Miféléket?
– Nos, nevezhetjük szenzációnak is.
– És nem gondolja, hogy ez benne volt dans son caractère?[12]
Poirot gyászosan megrázta a fejét.
– Noha túlságosan is jól játszotta a sátán szerepét, mégsem volt sátán. Aufond[13] ostoba ember volt. És ezért halt meg.
– Mert ostoba volt?
– Ez a bűn, madame, soha nem nyer bocsánatot, és mindig elnyeri méltó büntetését.
Elhallgattak. Majd Poirot azt mondta:
– Most távozom. Ezer köszönet a kedvességéért, madame. Nem jövök többet, hacsak nem hívat.
Az asszonynak a meglepetéstől felszaladt a szemöldöke. – Uramisten, ugyan miért kellene hívatnom magát, M. Poirot?
– Lehet, hogy szüksége lesz rám. Ha igen, akkor jövök. Ezt ne feledje.
Még egyszer meghajolt, majd kiment a szobából.
Az utcán azt mondta magában:
– Igazam van… biztosan igazam van. Csak így lehet!