TIZENNEGYEDIK FEJEZET
A
harmadik látogató
Battle főfelügyelő úgy hat óra tájban érkezett Wattingfordba. Az volt a szándéka, hogy minden fontos helyi pletykát megtudjon mielőtt kihallgatja Anne Meredith kisasszonyt.
Nem volt nehéz megszerezni azt a kevés információt, ami volt. Battle nem mondta meg pontosan, mi a foglalkozása, csak homályos célzásokat, utalásokat hintett el. Legalább ketten megesküdtek volna rá, hogy építési vállalkozó, aki azért jött Londonból, hogy a házhoz építendő új szárny ügyében tárgyaljon, más valaki határozottan azt állította, hogy bútorozott házat akart bérelni a hétvégekre, két helyi lakos pedig erősködött: biztos forrásból tudja, hogy egy teniszpátya-építő cég képviselőjével beszélt.
Mindaz, amit a főfelügyelő megtudott, egyértelműen kedvező volt.
– Igen, a Wendon villa itt van a Marlburybe vezető úton. El sem lehet téveszteni. Igen, két fiatal hölgy lakik benne. Dawes, és Meredith kisasszonyok. Nagyon kedves hölgyek. A csendes fajtából valók…
– Hogy évek óta itt laknának? Nem, nem olyan régen. Még csak két éve múlt szeptemberben. Mr. Pickersgil-től vették meg a házat. Ő nemigen használta a felesége halála után.
Battle főfelügyelő informátora nem tudott róla, hogy Northumberlandből érkeztek volna a lányok. Ő azt hitte, Londonból költöztek le ide. A szomszédok is kedvelik őket, bár a régimódi fajta úgy tartja, nem illik, hogy két ifjú hölgy egyedül lakjék. Nagyon csendes életet élnek. Nem rendeznek koktélos hétvégi mulatságokat. Rhoda kisasszony a lendületesebb. Meredith kisasszony olyan kis csöndeske. Igen, Dawes kisasszony fizeti a számlákat. Pénze neki van.
A főfelügyelőt kérdezősködése végül Mrs. Astwellhez, az ifjú hölgyek bejárónőjéhez vezette.
Meglehetősen fecsegő nőszemély volt.
– Nos, uram, nem. Nem hiszem, hogy el akarnák adni a házat. Méghogy ilyen hamar. Hiszen csak két éve költöztek be. Igen, uram, azóta járok hozzájuk. Reggel nyolctól déli tizenkettőig. Csuda kedves, élénk kisasszonyok, szívesen viccelődnek. Egyáltalán nem hordják fenn az orrukat.
– Persze azt nem tudom, uram, hogy ugyanarról a Dawes kisasszonyról beszélünk-e – márhogy ugyanabból a családból származik-e. Azt hiszem, devonshire-i a családja. Hébe-hóba küldözgetnek neki friss tejszínt, és akkor mindig azt mondja, hogy az otthonára emlékezteti, úgyhogy alighanem odavalósi.
– Igaza van, uram, valóban nagyon szomorú dolog, hogy manapság ilyen sok fiatal hölgynek magának kell a kenyerét megkeresnie. Ezek a hölgyek nem éppen gazdagok, de nagyon kellemesen élnek. Pénze természetesen Dawes kisasszonynak van. Anne kisasszony a társalkodónője, hogy úgy mondjam. A ház is Dawes kisasszonyé.
– Azt nem tudom, honnan jött ide Anne kisasszony. Említette ugyan Wight szigetét, és azt is tudom, hogy nem lelkesedik Észak-Angliáért, az meg egészen biztos, hogy voltak együtt Devonshire-ben Rhoda kisasszonnyal, mert hallottam, hogy a hegyekről, a szép öblökről és a tengerpartról beszélgetnek.
És csak úgy áradt belőle a szó. Olykor Battle felügyelő gondolatban feljegyzett valamit. Később pedig egy-egy rejtélyes szót le is írt.
Este fél kilenckor sétált befelé az ösvényen a Wendon villa bejáratáig.
Egy narancssárga vászonruhát viselő, magas, fekete hajú lány nyitott neki ajtót.
– Itt lakik Meredith kisasszony? – érdeklődött Battle. Nagyon merevnek és katonásnak látszott.
– Igen, itt lakik.
– Battle főfelügyelő vagyok, és beszélni szeretnék vele.
Jutalma nyomban egy átható pillantás lett.
– Fáradjon be – mondta Rhoda Dawes, és hátralépett az ajtóból.
Anne Meredith a kandalló mellett ült, egy kényelmes karosszékben, és a kávéját kortyolgatta. Hímzett, krepdesin pizsamát viselt.
– Battle főfelügyelő van itt – mondta Rhoda, és betessékelte a vendéget.
Anne felállt, és kinyújtott kézzel indult, a férfi felé.
– Egy kicsit későre jár – mondta Battle –, de ma olyan szép nap volt, és biztosra akartam venni, hogy itthon van.
Anne mosolygott.
– Inna velünk egy csészé kávét, főfelügyelő? Rhoda, hozz be, kérlek, egy csészével.
– Nagyon kedves magától, Meredith kisasszony.
– Azt hiszem, egészen jó kávét főzünk – mondta Anne.
Hellyel kínálta, és a főfelügyelő leült. Rhoda behozott egy csészét, és Anne, teletöltötte kávéval. A pattogó tűz és a vázákban levő virágok kellemes érzést keltettek a főfelügyelőben.
A hangulat otthonos volt. Anne higgadtnak és fesztelennek tűnt, a másik lány pedig lankadatlan érdeklődéssel figyelte a férfit.
– Már vártuk magát – mondta Anne.
A hangja, csaknem szemrehányó volt. „Miért mellőz engem”? – mintha ezt sugallta volna.
– Bocsásson meg, Meredith kisasszony. Nagyon sok rutinmunkát kellett végeznem.
– Legalább eredménnyel?
– Nem különösebben. De meg kell tenni. Hogy úgy mondjam, teljesen kiforgattam dr. Robertset. Majd Mrs. Lorrimert is. És most eljöttem magához, Meredith kisasszony, magán a sor.
Anne mosoygott.
– Parancsoljon.
– És Despard őrnagy? – kérdezte Rhoda.
– Megígérhetem, hogy ő sem marad ki a sorból – mondta Battle.
Letette az asztalra a csészéjét, és Anne-re pillantott, aki erre egy kicsit kihúzta magát ültében.
– Készen állok, főfelügyelő úr. Mit akar tudni?
– Nos, magáról tulajdonképpen mindent.
– Meglehetősen tisztességes vagyok – felelte Anne mosolyogva.
– És feddhetetlen életet él, ezt tanúsíthatom – mondta Rhoda.
– Nos, ez remek – közölte vidoran a főfelügyelő. – Ez tehát azt jelenti, hogy régóta ismeri Meredith kisasszonyt?
– Együtt jártunk iskolába. Mintha már száz éve lett volna, ugye, Anne?
– Olyan régen volt, hogy már alig emlékeznek rá – mosolygott Battle. – Nos, Meredith kisasszony, attól tartok, egy kicsit olyan leszek, mint az útlevélkérő lap, amit ki kell tölteni.
– Születtem… – kezdte Anne.
– …szegény, de becsületes családban – vágott közbe Rhoda.
Battle főfelügyelő kissé rosszalló kézmozdulatot tett.
– De kérem, kisasszony!
– Rhoda, kedves – mondta Anne komolyan. – Ez nem, vicc.
– Elnézést – mentegetőzött Rhoda.
– Nos, Meredith kisasszony, hol született?
– Quettában, Indiában.
– Értem. Az édesapja katona volt?
– Igen. Apám, John Meredith, őrnagyi rangban szolgált. Anyám tizenegy éves koromban meghalt. Amikor tizenöt éves voltam, apám nyugdíjba ment, és Cheltenhambe költöztünk. Tizennyolc éves voltam, amikor ő is meghalt, és jóformán semmi pénz nem maradt utána.
Battle együttérzően bólintott.
– Gondolom, ez nagyon megrázta.
– Meglehetősen. Azt ugyan mindig tudtam, hogy nem vagyunk gazdagok, de azért mégis nagyon megdöbbentem, amikor kiderült, hogy egyetlen fillérem sincs.
– És akkor mihez kezdett, Meredith kisasszony?
– Állást kellett vállalnom. Nem voltam különösebben művelt vagy okos. Nem értettem sem gépeléshez, sem gyorsíráshoz. Egy cheltenhami barátnőm talált nekem állást az ismerőseinél: két kisfiúra kellett vigyáznom a nyári szünidőben, és segédkeznem kellett a házi munkában.
– Nevet mondana, kérem?
– Mrs. Eldon. Ventnorban laktak. Két évig voltam náluk, majd az Eldon család külföldre költözött. Akkor szegődtem el Mrs. Deeringhez.
– A nagynénémhez – szólt közbe Rhoda.
– Igen, Rhoda szerezte nekem az állást. Nagyon jól éreztem ott magam. Rhoda időnként eljött látogatóba, és akkor remekül szórakoztunk.
– Ott társalkodónő volt?
– Igen, tulajdonképpen az.
– Inkább amolyan segédkertész – helyesbített Rhoda. – Emily nénikém ugyanis imád kertészkedni – magyarázta.
– Anne főként a gazokat húzkodta, vagy új gumókat dugdosott a földbe…
– Azután otthagyta Mrs. Deeringet?
– Az egészsége megromlott, és bentlakó ápolónőre volt szüksége.
– Rákbeteg – mondta Rhoda. – Szegénykém morfint is kap.
– Igen kedves volt hozzám. Nagyon sajnáltam, hogy el kell jönnöm – folytatta Anne.
– Én amúgy is akartam venni egy kis házat – mesélte Rhoda –, de nem akartam egyedül lakni benne. Apám ugyanis újranősült, és a hölgy nem az esetem. Ekkor megkértem Anne-t, költözzön ide velem, és azóta együtt lakunk.
– Ez valóban feddhetetlen életnek tűnik – mondta Battle. – Nos, akkor nézzük csak a dátumokat. Azt mondja, két évig volt Mrs. Eldon alkalmazottja. Meg tudná mondani a címét?
– Palesztinában él. A férje kormánymegbízott, de pontosan nem tudom, mit csinál…
– Ez nem gond, majd megtudjuk. És ezt követően került Mrs. Deeringhez?
– Három évet töltöttem vele – hadarta Anne. – A címe Marsh Dene, Little Hembury, Devon grófság.
– Értem – felelt Battle. – Ezek szerint maga most huszonöt éves, Meredith kisasszony. Még valamit szeretnék kérni. Mondjon néhány embert, aki Cheltenhamben ismerte magát és az édesapját.
Anne eleget tett a kérésnek.
– Most pedig térjünk rá arra a svájci utazásra, ahol megismerkedett Mr. Shaitanával. Egyedül járt ott, vagy magával volt Dawes kisasszony is?
– Együtt voltunk. Egy társasággal. Összesen nyolcan.
– Mesélje el, hogyan ismerkedett meg Mr. Shaitanával.
Anne összehúzta a szemöldökét.
– Nincs mit mondanom erről. Egyszerűen csak ott volt. Csak annyira ismertük egymást, amennyire az ember a többieket ismeri, akik ugyanabban a szállodában laknak. Ő nyerte az első díjat a jelmezbálon mint Mefisztó.
Battle főfelügyelő felsóhajtott.
– Igen, az volt a kedvenc alakítása.
– Tényleg tökéletes volt – szólt közbe Rhoda. – Szinte nem is kellett hozzá maszk.
A főfelügyelő egyik lányról a másikra pillantott.
– Melyikük ismerte jobban?
Anne tétovázott. Rhoda válaszolt a kérdésre.
– Eleinte mindketten egyformán. Vagyis szinte semennyire sem. Tudja, mi síelni mentünk Svájcba, és jóformán egész nap kint voltunk a pályán, esténként pedig táncoltunk. De akkor úgy tűnt, hogy Anne megtetszett Shaitanának. Még arra is hajlandó volt, hogy bókokat mondjon neki. Az igazság az, hogy ugrattuk is őt emiatt.
– Szerintem csak azért tette, hogy bosszantson – szólt közbe Anne. – Mert nekem nem volt rokonszenves. Attól érezte jól magát, hogy zavarba hozhatott.
Rhoda nevetve magyarázta:
– Azt mondtuk Anne-nek, micsoda jó parti ez a férfi. Ezért aztán mindent megtépett bennünket.
– Lennének szívesek megadni a többiek nevét is, akikkel együtt síeltek?
– Nem mondom, maga igazán roppant gyanakvó ember – jelentette ki Rhoda. – Azt hiszi, hogy minden szavunk szemenszedett hazugság?
Battle főfelügyelő szeme felcsillant.
– Mindenesetre kinyomozom hogy nem az – közölte.
Rhoda néhány nevet firkantott egy papírra, és átnyújtotta a férfinak.
Battle felállt.
– Nos, Meredith kisasszony, nagyon köszönöm – mondta. – A jelek szerint valóban feddhetetlen életet él, ahogy a barátnője mondta. Nem hiszem, hogy aggodalomra lenne okom. Meglehetősen különös persze, miként változott meg Mr. Shaitana modora magával szemben. Bocsássa meg a kérdést, de ugyebár nem kérte feleségül magát, vagy nem tett valami, izé… más jellegű ajánlatot?
– Nem, nem akarta elcsábítani – közölte készségesen Rhoda. – Ha erre célzott.
Anne elpirult.
– Semmi ilyesmi nem történt. Mindig kifogástalanul udvarias volt, és nagyon szertartásos. Éppen a cikornyás modorától jöttem zavarba.
– És a kis célzásaitól?
– Igen… azaz nem. Nem célozgatott soha semmire.
– Bocsánat, csak azért kérdeztem, mert a nőfalók többnyire ezt teszik. Nos, Meredith kisasszony, jó éjt. Köszönöm a remek kávét. Jó éjszakát, Dawes kisasszony.
– Na, ezen is túl vagyunk – mondta Rhoda, amikor Anne újra bejött a szobába, miután kikísérte Battle főfelügyelőt. – És nem is volt olyan rémes. Kedves, apás típus, és egy cseppet sem gyanakszik rád. Mindent összevetve a vártnál jóval kellemesebb volt.
Anne hatalmas sóhajjal ereszkedett le a székbe.
– Tényleg nagyon könnyen ment – mondta. – Elég buta voltam, hogy úgy felizgattam magam. Azt hittem, megpróbál megfélemlíteni, akár egy minden hájjal megkent ügyvéd.
– Értelmesnek látszik – morfondírozott Rhoda. – Pontosan tudja, hogy nem vagy egy gyilkolászós nőszemély.
Egy kicsit habozott, majd feltette a kérdést:
– Te Anne, miért nem mondtad, hogy Combeacre-ben is dolgoztál? Talán elfelejtetted?
Anne lassan válaszolt:
– Úgy véltem, nem számít. Alig két hónapot töltöttem ott. És nincs ott senki, akinél kérdezősködhetne utánam. Ha úgy gondolod, hogy fontos… én megírhatom neki, de szerintem biztosan nem fontos. Hagyjuk ennyiben.
– Jó, ha úgy akarod.
Rhoda felállt, és bekapcsolta a rádiót.
Egy érdes hang azt mondta:
– A fekete Núbia együttes „Miért hazudsz nekem, édes?” című dalát hallották.